365 pieczątek
SEKCJA STUDENCKA
Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Malarstwa i Nowych Mediow, Pracownia Działań Audiowizualnych i Performatywnych
praca wykonana pod opieką Dariusza Fodczuka
„Eurosieroctwo to termin, którym określa się skutek migracji jednego lub obojga rodziców, w wyniku którego dzieci pozostają najczęściej pod opieką drugiego współmałżonka, dziadków, dalszej rodziny, a nawet same.
Ten problem dotknął również mnie. Od 21 lat jestem europejską sierotą. Mój tata wyjechał do pracy w Austrii w 1993 roku. Na początku miał wyjechać jedynie na 3 miesiące, jednak pobyt przedłużył się o 20 lat. Moja mama starała się, aby nasza relacja rodzinna nie zmieniła się. Chciała, by mój tata uczestniczył w moim wychowaniu i rozwoju moralno- społecznym, dlatego często na weekend wyjeżdżaliśmy do Wiednia. Jestem jednym z ponad 100 tys. dzieci i młodzieży, które wychowywały się bez jednego lub obojga rodziców. Teraz jestem studentką, powoli zaczynam tworzyć własne życie. Paszport, który upoważniał mnie do przekroczenia granicy, stał się pamiętnikiem dojrzewania.
31 stron prawie po brzegi zapchanych stemplami. Został uzupełniony wpisami z pamiętnika, który prowadziłam przez cały czas, a wpisy często noszą znamię moich uczuć i emocji towarzyszących mi w różnych momentach. W ramach rekompensaty czy zadośćuczynienia za brak możliwości dorastania z moim ojcem Austria postanowiła przyznać mi stypendium naukowe, które umożliwi mi swobodne kontynuowanie nauki na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Takie jest właśnie zakończenie mojego eurosieroctwa”.
P.M.
fot. Wojciech Chrubasik