Artykulacja
Praca nawiązuje do dwóch znaczeń słowa „artykulacja” – podział płaszczyzny za pomocą elementów architektonicznych oraz: element dzieła muzycznego, określający sposób wydobycia i kształtowania dźwięku.
Tektonika architektury modernistycznej, w tym wypadku Audytorium Chemii, zostaje rozwarstwiona, dzięki czemu dochodzi do synchronizacji i przełożenia struktury obiektu na zdarzenia dźwiękowe.
Instalacja ukazuje kształtowanie i uporządkowanie kompozycji architektonicznej opartej na elementach konstrukcyjnych, funkcjonalnych oraz estetycznych. Podziały elewacji i kształt bryły stają się swego rodzaju partyturą graficzną, na podstawie której dobierane są momenty pojawiania się i zaniku dźwięków, ich długość, wysokość oraz barwa. Inspiracją do takiego ujęcia tektoniki budynku stała się publikacja teoretyka i architekta Charlesa Jencksa Architecture becomes music. Zarówno warstwa dźwiękowa, jak i wizualna projektu nawiązują do surowości i minimalizmu architektury modernistycznej, ukazując zarówno jej różnorodność, jak i indywidualność.
fot. Małgorzata Kujda