Bursztynowa Komnata
SEKCJA STUDENCKA
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej, Katedra Mediacji Sztuki
praca wykonana pod opieką dr. hab. Tomasza Opani
„Tegoroczny SURVIVAL z racji miejsca wystawy pozwala przenieść się w czasie. Owiana tajemnicą historia pałacu Wallenbergów pobudza do snucia domysłów na temat jego przeszłości. Co kryją w sobie jego ściany? W polskim społeczeństwie teorie spiskowe odgrywają rolę wydarzeń medialnych. Kłamstwa pod maską przypuszczeń przyjmują postać prawdy. Szczególnie ważne zagadnienie ostatnich lat to pytanie o to, w co wierzysz. Bursztynowa Komnata to symbol zaginionego dzieła sztuki, skradzionego kapitału narodowego. Jej historia sięga 1701 roku, kiedy Fryderyk I Hohenzollern zlecił wykonanie drogocennego wystroju gabinetu gdańskim mistrzom. W czasie II wojny światowej skarb zniknął i do dziś nie został odnaleziony. Wiadomo jedynie, że w 1942 roku Komnata została przewieziona do zamku w Królewcu. W tym miejscu trop się urywa. W mediach regularnie pojawiają się wzmianki o postępach w poszukiwaniach oraz spory o własność dzieła.
Zdarzenia obrosły w legendy i mistyfikacje, a temat otwiera pole dla wyobraźni, gdyż po skarbie zostało tylko jedno zdjęcie. Tym razem duch Bursztynowej Komnaty nawiedza pałac Wallenberg-Pachalych. Zakładając specjalne gogle, odbiorca ma szansę zanurzyć się w świecie wykreowanym przy użyciu technologii VR (ang. Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość) i popatrzeć na miejsce oczami marzyciela lub spiskowca. W jej ścianach bursztyn bałtycki, złoto Północy, skarb Narodu Polskiego. Zaginiony, skradziony, może w ogóle nie istnieje? Wirtualna rzeczywistość wciąga swojego gościa w grę o prawdę. W dialogu z rzeczywistością wielu płaszczyzn dzielimy się z odbiorcą refleksją na temat płynności kapitału. Czy wartość kultury można ustalić w cyfrach? Jak wycenić zaginiony skarb?”
J.N.
fot. Wojciech Chrubasik