Jeszcze przyjdziesz na nasz wernisaż
- instalacja interwencyjna, 2023
Funkcjonowanie Muzeum w podziemiu, będącego w swoim założeniu patainstytucją, można postrzegać jako erzac figury muzeum. Instalacja została zrealizowana z udziałem artystek i artystów: Karoliny Freino, Jerzego Kosałki, Kościoła Nihilistów, Kaspra Lecnima, Kariny Marusińskiej, Irminy Rusickiej, Mariusza Tarkawiana, Łukasza Trzcińskiego, Liliany Zeic.
Muzeum w podziemiu jest działaniem z pogranicza postkonceptualnych praktyk i krytyki instytucjonalnej, pozostającym jednocześnie specyficznym zakładem rzemieślniczym zajmującym się produkcją i profilaktyką artystyczną. Ważne w kreowaniu obrazu i aktywności Muzeum w podziemiu pozostają z jednej strony nieufność wobec zinstytucjonalizowanego systemu, ale z drugiej – dążenie do naśladowania faktycznych funkcji instytucji. Dlatego też w obszarze jego zainteresowań znajdują się zarówno działania krytyczne, ironiczno-fikcyjne, jak i użyteczno-profilaktyczne.
Muzeum w podziemiu swoją aktywność prowokuje zmęczeniem instytucjonalnym. Nie definiuje się jako kolektyw artystyczny, ale raczej jako konceptualna idea używająca wyobraźni artystycznej, gry ze znaczeniami i procedurami.